Menu

Polski system podatkowy nie należy do najłatwiejszych. Oprócz ustaw, które określają część kwestii prawnych, niezwykle ważne są również rozporządzenia, które wykluczają lub włączają niektóre z podmiotów. Co z podatkiem VAT? Czy zarządzanie nieruchomościami wymaga płatności podatku VAT czy jest z niego zwolnione?

Legalny biznes wymaga odprowadzenia podatku. W polskim prawie oprócz podatku od dochodu należy odprowadzić również podatek VAT. Jest to dodatkowa opłata, która wymagana jest od niektórych przedsiębiorców lub od wysokości dochodu. Co jednak w przypadku zarządzania nieruchomością? Tu ustawa mówi jasno, że osoby prowadzące taką działalność nie są zwolnione z podatku VAT. Ale zarządzanie nieruchomościami określone jest także w oddzielnym rozporządzeniu.

Co jest ważniejsze – ustawa czy rozporządzenie?

Aby móc swobodnie poruszać się po polskim prawie, konieczna jest znajomość podstaw. Podstawą jest oczywiście konstytucja, która określa prawa oraz obowiązki obywatela. Pomimo, iż jest ona dość obszerna, niemożliwym jest by objęła wszystkie istotne zagadnienia. Jej uzupełnieniem są ustawy, w których dodatkowo określane są obowiązki oraz prawa poszczególnych podmiotów.

Ale nawet dość długa ustawa nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie zagadnienia, dlatego też dołączone są do niej różne rozporządzenia. W tych rozporządzeniach mogą zostać wymienione konkretne podmioty, a także może być uszczegółowione konkretne zagadnienie.

Bazując na ustawach oraz rozporządzeniach – które nie mogą się wzajemnie wykluczać i muszą być zgodne z konstytucją – tworzone są przepisy, dzięki którym zarówno obywatele, jak i przedsiębiorcy mogą poruszać się zgodnie z literą prawa i prowadzić legalną działalność.

Czy zarządzanie nieruchomością podlega podatkowi VAT?

Kwestie podatkowe nie należą do najłatwiejszych, dlatego też podczas rozpoczynania działalności gospodarczej dobrze jest skorzystać z usług doradcy podatkowego, a następnie zatrudnić biuro rachunkowe lub księgowość, która przejmie od nas obowiązki opłat podatkowych i ubezpieczeniowych.

Zgodnie z ustawą o podatku VAT, zarządzanie nieruchomością nie jest zwolnione z podatku VAT, a zatem każdy kto taką działalność prowadzi powinien odprowadzać go dodatkowo. Jednakże, usługi zarządzania nieruchomościami są zwolnione z podatku VAT na mocy rozporządzenia, jeśli mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 68.32.11.0 i PKWiU ex 68.32.12.0.

Zatem jeśli nie chcemy mieć problemów z urzędem skarbowym konieczne jest zapoznanie się z rozporządzeniami by móc określić, czy prowadzona działalność zarządzania nieruchomościami jest zwolniona z podatku VAT.