Menu

Podatek od najmu prywatnego. Najważniejsze informacje

podatek-od-najmu-prywatnego

Według definicji ustawowej najem prywatny odnosi się do umowy, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do dyspozycji najemcy na określonych w umowie warunkach. Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach najmu prywatnego konieczne będzie odprowadzenie podatku. Zobaczmy, co warto wiedzieć na temat podatku od najmu prywatnego.

Opodatkowanie najmu prywatnego w 2023 roku

W ramach Nowego Ładu wprowadzono zmiany, które nieco ułatwiły, a właściwie ujednoliciły opodatkowanie najmu prywatnego. Do tej pory osoby wynajmujące prywatną nieruchomość mogły zdecydować, czy chcą rozliczać przychody z tego tytułu na zasadach ogólnych, czy ryczałcie. Od 2023 roku jedyną możliwą formą rozliczania podatku od najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W przeciwieństwie do skali podatkowej ryczałt liczony jest od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że od podstawy opodatkowania nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. W przypadku najmu prywatnego podstawowa stawka opodatkowania wynosi 8,5%, a po przekroczeniu przychodu 100 tys. złotych w skali roku 12,5%.

Należy zaznaczyć, że opłata ryczałtowa dotyczy tylko najmu prywatnego. W przypadku, gdy wynajem mieszkania odbywa się w ramach działalności gospodarczej, podatek można w dalszym ciągu odprowadzać zgodnie z zasadami opodatkowania, na jakich działa firma, tzn. według skali podatkowej, liniowo lub na zasadach ryczałtu.

Czy istnieje obowiązek zgłaszania umowy najmu prywatnego do urzędu skarbowego?

W dalszym ciągu nie ma obowiązku zgłaszania opodatkowania umowy najmu prywatnego. Oznacza to, że podatnik nie musi składać specjalnego oświadczenia. Wystarczy, że wynajmujący zapłaci podatek dochodowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu/kwartale, w którym został uzyskany przychód. Podatek ryczałtowy wpłaca się na mikrorachunek podatkowy generowany na podstawie numeru PESEL (w przypadku braku działalności lub gdy przedsiębiorca nie dokonał rejestracji VAT) lub numeru NIP (jeżeli prowadzona jest działalność lub dana osoba jest płatnikiem VAT).

Podsumowując, podatek od najmu prywatnego jest kwestią istotną dla wynajmujących nieruchomości. Warto zapoznać się z lokalnymi przepisami podatkowymi, skonsultować się z doradcą podatkowym i terminowo deklarować dochody pasywne z najmu. Pamiętaj, że zgodne z prawem rozliczanie podatków jest ważnym elementem utrzymania zdrowych finansów i uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Zapoznaj się z naszą ofertą zarządzania najmem!