Menu

Wynajem mieszkań wiąże się z wieloma problemami – to nie tylko określenie odpowiedniej wysokości czynszu, ale przede wszystkim wybór właściwego najemcy, który w terminie wywiąże się z opłat oraz nie pozostawi nieruchomości w kiepskim stanie. Jak go zatem znaleźć i wybrać?

Większość osób, które zmagało się z problemami związanymi z wynajęciem mieszkania, jako główny powód wskazuje najemcę – nie opłacał na czas czynszu i rachunków, zniszczył nieruchomość lub po prostu zniknął z dnia na dzień pozostawiając właściciela mieszkania w trudnej sytuacji. Czy można zatem znaleźć najemcę idealnego i uczciwego?

Wybór najemcy – jak się do tego zabrać?

Zamieszczenie ogłoszenia dotyczącego wynajmu nieruchomości to dopiero pierwszy krok. W drugim należy zmierzyć się z potencjalnymi najemcami. W przypadku niektórych miast liczba osób, które poszukuje dobrego mieszkania jest naprawdę duża, dlatego też wynajęcie mieszkania może nastąpić nawet w kilka godzin.
Ważny jest wybór osoby, która w naszym mieszkaniu ma zamieszkać – możemy przeprowadzić casting, możemy też po prostu zaufać własnemu instynktowi, jednakże w obu przypadkach możemy być ostatecznie zawiedzeni.

Czy można wybrać najemcę idealnego?

Kluczem do znalezienia dobrego najemcy jest rozmowa. Warto porozmawiać z najemcą, jak z potencjalnym klientem, ocenić jego mowę ciała, ale także to jak reaguje na zadawane przez nas pytania. Jeśli możemy, poprośmy o referencje od poprzednich właścicieli czy pracodawcy, dzięki czemu poznamy przyszłego najemcę z trochę innej strony.
W krajach zachodnich naturalną praktyką jest okazanie referencji nie tylko od poprzednich właścicieli, ale również od pracodawcy – dzięki temu minimalizujemy ryzyko niewypłacalności czy braku szacunku do naszej nieruchomości. Choć ten model w Polsce dopiero raczkuje, o tego typu zaświadczenie pyta coraz więcej wynajmujących.

Wybór najemcy przez profesjonalistów

W celu uniknięcia problemów warto w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalistów. Powierzając im swoje mieszkanie na wynajem, właściciel nieruchomości nie musi martwić się o wybór najemcy, bowiem te kwestie pozostają po stronie dostawcy usług.

To zarządzający nieruchomością ma obowiązek sprawdzić potencjalnego najemcę, a także egzekwować od niego ewentualne zaległości w płatnościach czy ściągnąć dodatkowe pieniądze za poczynione szkody.
Wybór odpowiedniego najemcy nie jest łatwy, bowiem w każdym przypadku mamy do czynienia z drugim człowiekiem. W większości są to uczciwi najemcy, choć o najtrudniejszych przypadkach mówi się najczęściej. Na szczęście odpowiednio skonstruowane umowy, a także znajomość prawa pozwala nam na wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób, które nie wywiązały się z płatności lub doprowadziły do zniszczenia mienia.