Menu

zarządzanie najmem Rosnące ceny wynajmu mieszkań w Warszawie

rosnace-ceny-wynajmu-mieszkan Galopująca inflacja, kryzys paliwowy, rosnące ceny mediów  – to wszystko przekłada się na coraz wyższe ceny wynajmu mieszkań w Warszawie, jak i w innych miastach na terenie kraju.  Na przestrzeni ostatniego roku średni koszt wynajmu kawalerki w Warszawie wzrósł o ponad 500 zł (Dane według serwisu Domiporta). Podrożał wynajem nie tylko mniejszych lokali mieszkalnych, ale właściwie wszystkich i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić. Jak radzić sobie z coraz wyższymi kosztami wynajmu?

Alternatywą dla wynajmu całego mieszkania może być wynajem pokoju. Wynajem mieszkań na pokoje staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w Warszawie, gdzie mieszkania wynajmują głównie studenci i osoby poszukujące swojej pierwszej pracy w wielkim mieście. Rozwiązanie to oferuje dostęp do komfortowego zakwaterowania, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów wynajmu, których nie ponosi jeden najemca, a kilku współlokatorów.

Dlaczego wynajem pokoju jest tańszy?

Wynajem na pokoje dotyczy na ogół dużych mieszkań, których układ pozwala na niezależne korzystanie z pokoi, przy jednoczesnym zachowaniu praktycznie nieograniczonego dostępu do części wspólnej. Takie mieszkania, ze względu na duży metraż cieszą się niewielkim zainteresowaniem najemców, dlatego też właściciele zamiast szukać jednego lokatora lub rodziny zainteresowanej wynajmem, swoją ofertę kierują do kilku niezależnych osób. To rozwiązanie pozwala drastycznie obniżyć koszty wynajmu z perspektywy indywidualnego lokatora, przy jednoczesnym zachowaniu rentowności inwestycji na pożądanym przez właściciela poziomie.

Niższy czynsz kosztem wygody i prywatności?

Rozdzielając koszty wynajmu mieszkania na kilka niezależnych osób uzyskujemy tańszy najem, a co z komfortem mieszkania i zachowaniem prywatności? Niższy czynsz nie musi być obarczony dyskomfortem. Wynajem mieszkań na pokoje to zamierzone działanie, do którego zdecydowana większość inwestorów odpowiednio się przygotowuje. Dotyczy to przede wszystkim korekty układu nieruchomości, dzięki której współlokatorzy zyskują prywatność za drzwiami swoich pokoi, jednocześnie mogąc swobodnie korzystać z części wspólnych mieszkania.

Oczywiście użytkowanie części wspólnych, takich jak kuchnia i łazienka może prowadzić do nieporozumień między współlokatorami.  Najczęściej można je rozwiązać opracowując wspólny regulamin, który dotyczy m.in. godzin zachowywania ciszy nocnej czy obowiązku sprzątania po sobie. Czasami w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych pomaga sam właściciel nieruchomości. Jednym z często praktykowanych rozwiązań jest wynajem mieszkania z usługą porządkową. Usługa porządkowa nieznacznie wpływa na wysokość czynszu, ale pozwala uniknąć ewentualnych zatargów między współlokatorami i utrzymać przestrzeń wspólną w należytym porządku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą usługą  zarządzania najmem.